Wykonanie dobrego ujęcia to nie koniec pracy nad samą fotografią. Aby uzyskać idealny efekt ostateczny należy wykonać kilka czynności retuszowych oraz prawidłowej obróbki zdjęcia.

Działania te można uskutecznić za pomocą nowoczesnych i specjalnych programów. Różnego rodzaju aplikacje fotograficzne ułatwiają pracę fotografów, jak również pozwalają stworzyć profesjonalnie wyglądające projekty amatorom.

Na czym skupić się tworząc idealną fotografię?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie – „Czym zajmuje się postprodukcja zdjęć?” Odpowiedź jest prosta. To wszystkie czynności, dzięki którym wykonane ujęcie jest jeszcze bardziej wyraziste, oddające panujący na zdjęciu nastój czy jego charakter. Wśród najczęściej wykorzystywanych działań retuszowych znajdują się:

  • optymalizacja zdjęcia – balans bieli, wypoziomować oraz wyplamkować zdjęcie,
  • korekta koloru,
  • korekta tonalna,
  • dobranie odpowiedniego kontrastu,
  • skalowanie,
  • naświetlenie,
  • wyostrzenie, itp.

7 darmowych programów do korekty zdjęć

Aby w profesjonalny sposób podejść do tematu post-processingu warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych aplikacji. Pomagają one dotrzeć do założonego celu w prosty, intuicyjny sposób. Oto lista najbardziej przydatnych, darmowych programów:

1. FOTOR

To narzędzie dzięki, któremu każde zdjęcie stanie się użyteczne. Proces korekty jest bardzo prosty, a do przeróbki wystarczy kilka kliknięć myszki. To ciekawe narzędzie umożliwia pracę nad jedną fotografią lub grupowe ich retuszowanie. Odbiorca może również tworzyć ciekawe kolaże, wstawiać ramki czy atrakcyjne filtry. Program ten dedykowany jest zarówno użytkownikom komputerów, jak i przenośnych urządzeń mobilnych – w formie aplikacji na telefon czy tablet.

2. PIXIR

Oprogramowanie to umożliwia korektę fotek w trybie online. Popularny edytor obsługuje wiele formatów zdjęć co znacznie ułatwia pracę. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie zdjęć od podstaw oraz wykonywanie wielu profesjonalnych czynności. Aby rozpocząć pracę nad fotografią należy otworzyć odpowiednią stronę internetową oraz wczytać zdjęcie z dysku.

3. PHOTOSCAPE

Darmowe, proste w obsłudze i wygodne narzędzie przeznaczone do obróbki zdjęć zarówno dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych fotografów.  Pozwala na wprowadzanie zmian w wielu fotkach jednocześnie co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę.

4. GIMP

To znany i ceniony program do obróbki fotografii rastrowej. Wśród najczęściej wykorzystywanych opcji znajdują się: skalowanie, wyostrzenie, ustawianie przezroczystości zdjęcia, obracanie obrazu, rysowanie, dodawanie tekstu i wiele innych. Program jest stale ulepszany co stwarza jeszcze więcej ciekawych możliwości.

5. PHOTOPEA

Program oparty na bezpłatnej licencji – uruchamiany przez przeglądarkę internetową. Możliwy do wykorzystania przez każdego użytkownika. Wizualnie podobny do znanego Photoshopa, posiadający wiele wyspecjalizowanych opcji i funkcji. Dzięki niemu możliwe jest dopasowywanie stylu warstw czy fachowa obróbka zdjęcia. Dedykowana zarówno amatorom, jak i zaawansowanym fotografom i grafikom.

6. POLAR PHOTO EDITOR

To kolejne narzędzie przeglądarkowe, które zasługuje na szczególną uwagę. Możliwe do wykorzystania również na urządzeniach mobilnych. Choć w darmowej wersji nie wszystkie opcje są dostępne, to i tak można wykorzystać bardzo dużo przydatnych funkcji. Wśród najczęściej wykorzystywanych znajdują się: usuwanie zamglenia, wyostrzenie obrazu, poprawa zniekształceń, możliwość stosowania filtrów, itp.

7. DARKTABLE

To darmowy program do obróbki zdjęć, który można wykorzystać w kilku trybach – podświetlany stół, ciemnia oraz stosować funkcje takie, jak mapa – oznaczenie lokalizacji wykonania fotografii czy pokaz slajdów. Aplikacja umożliwia podstawowy retusz zdjęć oraz ich katalogowanie.