Instagram to coraz bardziej popularna aplikacja, która służy zarówno do celów prywatnych, jak i w znacznej ilości przypadków – zawodowej. Dzięki programowi możliwe jest rozpowszechnianie zdjęć, wizerunku czy danej marki, jak również tworzenie trafnych opisów czy komentarzy. Aby profil użytkownika był ciekawy oraz oryginalny warto skupić się na dodawaniu atrakcyjnych fotografii i ujęć. Czym charakteryzują się fotki tworzone do tego rodzaju aplikacji? Jak zrobić idealne zdjęcie na Instagram? Oto poradnik, który pozwoli każdemu wykonać ciekawe i interesujące ujęcia.

Cechy dobrego zdjęcia na Instagram

Niemal każdy użytkownik tego rodzaju aplikacji marzy o tym, aby jego profil był popularny i chętnie odwiedzany przez obserwujących. Zadaniem właściciela strony jest dodawania fotek, które przyciągną wzrok zarówno stałych bywalców, jak i nowych gości.

Zdjęcia z podróży, życia codziennego lub popularne selfie powinny oddawać odpowiedni charakter. Cechami szczególnymi tergo rodzaju ujęć są przede wszystkim:

 • odpowiednie proporcje zdjęcia,
 • dobranie ciekawego krajobrazu,
 • prawidłowo dobrany rozmiar,
 • odpowiednie wykadrowanie,
 • dobre tło,
 • wiele innych.

Jak zrobić idealne zdjęcie na Instagram – poradnik

Aby zdjęcie było przyciągające, należy do jego wykonania odpowiednio się przygotować. Post powinien zachęcać do odwiedzenia profilu, a samo zdjęcie oddawać emocje lub charakter promowanego produktu. Jak zatem zrobić idealną fotkę? Oto kilka zasad tworzenia ciekawych obrazów:

1. Wybór formatu – do pokazania zdjęć najczęściej wykorzystuje się format 1:1, jednak w przypadku portretów lub selfie warto zastanowić się nad proporcjami 4:5. Tak utworzone zdjęcie zajmie całą powierzchnię wyświetlacza nie rozpraszając uwagi odbiorcy na innych rzeczach znajdujących się poza ramką obrazu.

2. Dobra jakość zdjęć – najlepiej wykonywać fotki lustrzanką lub specjalistycznym aparatem fotograficznym. Używając aparatu ze smartfona warto wykorzystać tryb Pro, w którym samemu można ustawić poszczególne parametry.

3. Obróbka zdjęć – dopasowanie odpowiedniego filtra, naświetlenie, przezroczystości czy wyostrzenia pomoże uatrakcyjnić fotkę.

4. Wykorzystanie niektórych trików do tworzenia oryginalnych ujęć:

 • wstawianie kolorowych napisów w tło zdjęcia,
 • zmiana tła otaczającego zdjęcie oraz dodawanie do niego odpowiednich gifów,
 • pozowanie – odpowiednia pozycja uatrakcyjni każde zdjęcie. Warto zwrócić uwagę na profil – każdy posiada „lepszy i gorszy profil”, odpowiednie ustawienie rąk – wykorzystanie gadżetów i narzędzi trzymanych w dłoniach – butelka, parasolka, kwiaty,
 • wykorzystanie światła – wybór odpowiedniej pory dnia jest kluczowy – najbardziej korzystny odcień światła można wykorzystać przed zachodem słońca. Ostre słońce może znacznie zmieć na niekorzyść zdjęcie.
 • odpowiednie przygotowanie do zdjęcia – makijaż, który zakryje różne niedoskonałości oraz zapobiegnie odbijaniu się światła od skóry i efektu błyszczenia.
 • zdjęcia z różnego rodzaju poziomu – z dołu z góry, itp.