Wykonanie dobrego zdjęcia to niekiedy połowa sukcesu. Aby fotka była przydatna niekiedy należy ją w odpowiedni sposób obrobić. Jednym z często pojawiających się problemów jest zbyt duży rozmiar zdjęcia. Obecnie jednak zmniejszenie go nie jest problemem, bowiem istnieje wiele narzędzi ułatwiających wykonanie tego rodzaju czynności. Jak zmienić rozmiar obrazu nie zmieniając jego wyglądu? Które metody zmniejszania zdjęć są najbardziej efektywne?

Czym jest zmniejszanie zdjęć?

Wstawianie fotografii na różnego rodzaju strony Internetowe, wykonanych aparatem niekiedy wymaga odpowiedniego ich potraktowania. Zdjęcia mają czasem dość duży rozmiar, który nie jest korzystny dla załączanych plików graficznych. W takim przypadku należy zmniejszyć ich rozmiar nie naruszając struktury zdjęcia. Proces ten nazywany jest również skalowaniem, a możliwy jest do wykonania za pomocą odpowiednio dostosowanych programów i metod. Które sposoby są najszybsze i dają najlepsze efekty?

3 metody na łatwe i szybkie zmniejszanie zdjęć

Zdjęcia umieszczane w sieci najczęściej przyjmują postać odpowiedniego formatu, jakim jest JPG. Jednak zrobione fotografie za pomocą aparatów fotograficznych i przerzucone prosto na stronę są zbyt wielkie. Wiele witryn nie zezwala na dodawania tak dużych obrazów. W tym celu należy odpowiednio przerobić plik. W jaki sposób? Jak prawidłowo wykonać skalowanie obrazu?

Zmiana ilości pikseli

Pierwszą metodą jest zmniejszenie zdjęcia biorąc pod uwagę jego piksele. Oryginalna fotografia pobrana z pamięci aparatu posiada około 4-5 tysięcy pikseli. Jest to stanowczo za dużo na standardy internetowe. Takie zdjęcie nie zmieści się w całości na ekranie wyświetlacza. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie go. Wyrzucenie kilku tysięcy pikseli i pozostawienie ich w liczbie około 1000 px pozwoli spokojnie zamieścić je w sieci. Jak tego dokonać? Służą ku temu proste programy do edycji zdjęć np. znany i popularny Paint. Posiada on opcję pod nazwą „zmień rozmiar”, dzięki niej system sam automatycznie dopasowuje ilość pikseli. Wybierając tę metodę warto jednak pamiętać, że jeśli zdjęcie ma dużo szczegółów to mogą one zostać usunięte i bezpowrotnie utracone – będą niewidoczne na ekspozycji.

Kompresja zdjęcia

Proces ten polega na zmianie rozmiaru pliku bez naruszania rozdzielczości, czyli zmniejszania ilości pikseli. Tak wykonane działanie może zapobiec utracie szczegółów i pozwoli zachować piękno wykonanej fotografii. Aby tego dokonać warto wykorzystać jeden z kilku polecanych darmowych programów: Fotosizer, JPGCompress, SNS-Resizer czy IrfanView 4.27. Aplikacje te są intuicyjnie i przeprowadzą przez cały proces użytkownika.

Zmiana formatu zdjęcia

Niekiedy najskuteczniejszym sposobem okaże się zmiana samego formatu. Wiele z plików z rozszerzeniem .bmp czy .raw posiada znacznie większy rozmiar niż popularny JPG. Jak dokonać tego rodzaju zmiany? Warto skorzystać z narzędzi internetowych do konwersji, które w szybki i prosty sposób dokonają żądanych zmian.