Zmniejszanie zdjęćZmniejszanie zdjęć polega na tym, aby zmniejszyć ich wymiary, czyli szerokość oraz wysokość, najczęściej bez znaczącej utraty jakości. Przeciętny posiadacz zdjęć wyświetla je na komputerze, a wtedy nie są niezbędne wielkie pliki zajmujące wiele megabajtów na dysku.

Zmniejszanie zdjęć pozwala na cieszenie się dobrej jakości zdjęciami, które są jednocześnie małe ale wystarczająco wyraźne do oglądania. Zmniejszenie zdjęć ułatwia również wysłanie pliku emailem, niektóre skrzynki pocztowe nie akceptują dużych plików, poza tym ich wysłanie zajmuje dużo czasu. Rozwiązaniem jest właśnie użycie programu Pixu i zmniejszenie zdjęć.

    Pixu v.2.6, rozmiar pliku: 2.44 MBKorzystając z Pixu, dla docelowych zdjęć podajesz albo sztywno ustawione rozmiary, albo wartości procentowe oryginalnego rozmiaru, resztą zajmuje się program, który już automatycznie zmniejszy Towje fotki.
Zmniejszanie zdjęć jest pospolicie stosowane tam gdzie trzeba zmniejszyć zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym przy bardzo dużej rozdzielczości. Powstałe wtedy zdjęcia charakteryzują się nie tylko wysoką rozdzielczością, ale również rozmiarami. Zdjęcie zrobione przeciętnym aparatem cyfrowym może mieć kilka megabajtów, co jest oczywiście nie akceptowalne jeśli chcemy takie zdjęcia przesłać znajomym czy umieścić w sieci. Pixu rozwiązuje ten problem i potrafi zmniejszyć całą kolekcję zdjęć w krótkim czasie.